Monday, November 28, 2011

Мариновано-веяна сьомга



В този блог има множество рецепти и идеи за сьомга, включително и информация за различните видове сьомга, но винаги ще се намери още и някое друго приложение на рецепта към този деликатесен вид риба. Наскоро попаднах на  рецепта за мариноване на скумрия, която модифицирах набързо и се получи чудесна студено-пушена сьомга.


400 гр филе Steelhead salmon (Стилхед сьомга), почистено от костите, но с кожата

марината:

½ л. вода
6 с.л. сол
люспите на 2-3 лука
2-3 с.л. захар
20 зърна черен пипер
2 дафинови листа
20 мл Worcestershire sauce (Уорчестършаяр сос)
1 с.л.  Liquid smoke (течен пушек)
1 с.л. соев сос

Всичко се сварява до пълно разтваряне на кристалите сол и захар. Маринатата се изстудява и с нея се залива сьомгата в купа с похлупак. Оставя се с маринатата в хладилник за 3 дена. След това парчето риба се оцежда, поръсва се с прясно млян, черен пипер и се поставя върху решетка да изсъхне, пак в хладилника, за около седмица.
 

Sunday, November 27, 2011

Жабешки бутчета върху нудъли с къри и пържено яйце/ frog legs recipe deep fry breaded


Една разходка до китайския квартал ме вдъхнови за малко пиршество е едно изключение от предвидената диета, а именно жабешки бутчета.




 Аз лично много ги харесвам панирани. Панировката е лесна: осоляват се  и се отупват първо в брашно, след това в яйце и накрая пак в брашно. Пържат се 180°С олио до златисто, приблизително 8 минути. Ползвах фритюрник. По този начин месото им остава става крехко и сочно, наподобява риба.
Спретнах набързо суши с пушена, маринована в сладко-кисел сос змиорка. Ако забелязвате между парчетата змиорка има и риба, това е маринована сьомга, за която ще дам рецепта в близките дни.



Продукти за нудъли с къри и пържено яйце:

Китайски жълти, пшенични нудъли, тънки
30 мл. растително олио
3-4 капки сусамово олио
2 скилидки чесън
1 ч.л. къри
1 ч.л. сухо чили
4-5 гъби
2 чйца
5-6 стръка зелен лук


Нудълите се сваряват в подсолена вода, отцеждат се.
В дълбок тиган или уок се налива олиото и се задушават чесъна и гъбите.
Добавя се къри на прах и се разбърква, след което в тигана се изсипват сварените нудъли и се чупят две яйца. Разбърква се, за да може яйцата да се запържат  на едри “парцали”. Дърпа се от огъня и се добавя нарязания на ситно зелен лук. Обърква се отново.






Friday, November 25, 2011

Тапиока-Мока


Тапиоката е вид нишесте, което се приготвя от корена на растението касава, известно още като юка,  родината на което е Южна Америка.  Думата"tipi'oca" се състои от три думи на езика на тупи- племе в Бразилия), а именно “сок”, “сърце” и “отделяне”. Тези думи всъщност описват процеса на извличане на тапиоката. Използва се за сгъстяване на пудинги или супи; направата на безглутенови хлябове и чипс;  или популярният bauble teaчай с “балончета”, желета и кремове. Перличките тапиока се правят от пресовано нишесте, понякога се боядисват.  Тапиоката няма особено изразен вкус, а след сваряване перличките стават прозрачни.  Подобо на друго растение, за което писах неотдавна, колоказията и нейните корени таро, корените на тапиоката съдържат токсин, който се отстранява след продължително варене при предварителната обработка и извличане на нишестето. Тапиоката  е с ниско съдържание на калории сама по себе си, не е подходяща за диабетици, защото все пак е нишесте.

Крем “Мока” с тапиока (перли) -безглутенов

1 кафена чашка дребни перли тапиока
8 кафени чашки прясно мляко
(Забележка 1:8 е добро съотношение в случая, дори и да решите да накиснете перличките в част от млякото за около час.)
4-5 с.л. захар (на вкус)
2 с.л. Нескафе Ванилия (съдържа захар)
1 с.л. ванилия екстракт
щипка канела и канела за поръсване

Препоръчително е да накиснете перличките тапиока поне за час. След това ги сварете при продължително бъркане с мляко, захар и есенции. Дори и да се изсипят в купички, имайте предвид, че перличките набъбват и кремът се сгъстява при своето изстиване.

***
Разбира се, можете да ползвате мляко, захар и ванилия за крема, а в добавка към него, като пласт, някое ваше любимо сладко (плодово-ягоди, къпини, горски плодове, портокалови корички и т.н.) за декорация.

Wednesday, November 23, 2011

Гъбена чорбица с шийтаке / Shiitake mushroom soup


Шийтаке гъбите с славят с положителното си вляние върху човешката имунна система и се ползват в гастрономията и медицината повече от 6000 години. Научно-медицински изследвания доказват, че тези гъби са полезни  при проблеми с кардиоваскуларната система, включително атеросклероза, участват активно в борбата против тумори. Тези гъби са отличен  източник на желязо; витамини  В2, В5, В6; минерали  (магнезий, форсфор, селений, зинк, калий, мед).

400 гр пресни гъби шийтаке
600 мл вода
3 скилидки чесън, пресовани
2-3 с.л. олио
1 к.ч. праз лук, нарязан на колелца
3-4 стръка зелен лук, нарязан на колелца
5-6 стръка силантро, ситно нарязано
1 с.л. Вегета или зеленчуков бульон
сол, чубрица и джоджен на вкус

Гъбите се измиват и се нарязват на едро.  В тенджера задушете чесъна и праз лука до приятен аромат с малко мазнина. Долейте водата и сложете гъбите, нека се варят около 10 мин, подправете на вкус. Дръпнете от огъня и добавете зеления лук и силантрото.

Света Екатерина-24 ноември

Днес християните празнуват денят на Света Екатерина. Днес реших да направя и постна питка с мед, както си му е ред по време на пости-за приношение, за здраве.




Коя е била Света Екатерина?
 Копирано от Уикипидия: Света великомъченица Екатерина е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време. Според преданието тя била дъщеря на Конт, управителя на Александрия (Египет) по времето на император Максимиан. Получила блестящо образование и изучила работите на най-видните философи и учени. Майката на Екатрина тайно изповядвала християнството и я запознала с един отшелник, който я посветил във вярата. Преданието разказва, че Екатерина се срещнала дори с императора.
Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка, като преследва християните. Той обаче заповядал да я затворят в тъмница. Тогава тя била само на 18 години. Извикали я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет, но те не могли да я отклонят от вярата й, напротив – тя ги посветила в християнството. Екатерина била бита с волски жили, обезобразена, хвърлена в тъмница. Била осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Колелото обаче се разпаднало, когато Екатерина го докоснала. Палачите не могли да я екзекутират по този начин и я обезглавили през 305 г.
В преданието се разказва как ангели отнесли тялото на мъченицата в планината Синай, където през VI в. византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир. Манастирът оцелява през вековете, като остава хранилище на безценни произведения на раннохристиянското изкуство, архитектура и илюстровани ръкописни книги. Главен символ на св. Екатерина е колелото с шипове, което е известно като “колелото на Екатерина”. На Запад я смятат покровителка на учащата се младеж, особено по философия. Православната църква почита светицата на 24 ноември. В традиционната българска народна култура денят на св. Екатерина (познат като св. Катерина) се чества най-вече в Южна България.
В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, особено от шарка. В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окача на вратата или се хвърля на покрива “за баба Шарка”.В Родопската област светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарастне. На 24 ноември имен ден празнуват всички, които носят името Екатерина (означава – вечно чиста), Катерина, Катя, Тинка и Тина.

Monday, November 21, 2011

Карфиол с кокосов сос и къри -Ало Гоби /Aloo Gobi (Potato and Cauliflower Curry)


Индийската кухня е богата на вегетариански ястия и чудесен източник на идеи. Вчерашната вечеря бе ориз с кисело зеле на фурна, а днес имам карфиол под ръка, затова се обърнах към една от моите готварски книги “Best Ever Indian cookbook”... с малки промени, ето и рецептата:

1/2 глава карфиол
2 картофа
1 морков
1 глава лук
3-4 силидки чесън
40 мл олио
грах от консерва и зелен лук (опция, ползвах ги за цвят, можете да ползвате силантро)
400 мл кокосов крем
1 ч.л. къри
1 ч. л. кукрума (нямах и затова не сложих, но в рецептата я има)
1 с.л. кимион на зърна
1 ч.л. кориандър
лют червен пипер, сол, дафинов лист, черен пипер

Обелете и сварете картофите в подсолена вода, до полуготовност.
В дълбок тиган запържете нарязаните на ситно лук, чесън и моркови; розичките карфиол, накълцаните с нож семена от кимион и останалите подправки. Добавете картофите и кокосовия крем, намалете огъня и оставете да къкри под похлупак до сгъстяване на соса и пълно омекване на продуктите. Зелените продукти се добавят в края, по скоро за декорация.

Велинградска шупла


1 ч.ч. кисело мляко
1/3 ч.ч. зехтин
150 гр овче сирене, натрошено
2 яйца
1 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сода за хляб
сол на вкус
зрънца ким и чубрица
бяло брашно, колкото поеме за много гъсто кексово тесто (приблизително 2 чаши)


В голяма купа содата и бакпулверът се разбиват с киселото мляко.  Добавят се натрошеното сирене, яйцата, зехтина, осолява се и се подправя с чубрица и ким. Разбърква се добре, след което се добавя поетапно и брашното. Сместа се излива в намазана с олио и поръсена с брашно тава  и се пече  (200°С).

Sunday, November 20, 2011

Тибетски хляб / Tibetan Bread — Balep


Рецептата за този хляб ми беше дадена преди няколко дена от майка, която я записала от българския кулинарен канал, където Жак Пепен обяснявал как се прави тибетски хляб. Нещо старо и проверено- казах си, при това здравословно и идеално се вмества в хранителния ми режим  за този месец!
Тибетският хляб както и други бързи хлябове не съдържа мая, а сода и се нарича balep korkun.Технологията  за приготвяне на този хляб е примитивна и в някои случи този хляб се е ползвал за приношения. Този хляб има кръгла форма, не се реже с нож, а се начупва с ръце-да ви напомня нашенската питка от Бъдни вечер!?
Ето, какво чета в една книга относно технологията на приготвяне на безквасни хлябове от преди хиляди години (“Библейска археология” от Ив.С. Марковски):
Най-примитивното печене на хляб било следното: върху дребни камъни, разстлани в кръг се наклажда огън, който гори докато камъните се нагорещят добре, след това се маха огъня, слага се хлябът и се зарива с горещата пепел. И в нас на много места по селата пекат така хляба в огнищата.
Друг начин за пекане на хляб бил, като се туряли питките под нажежени метални тави или съдове, подобни на нашите сачове (подници), поставени върху три камъка.
Друг вид пещи за печене на хляб са направени от глина и под форма на обърнат голям гювеч с захлупак отгоре. Този съд се постявя върху наредени наоколо по-големи камъни, а в средата по-дребни, като чакъл. Натрупвали говежди или овчи сух тор върху пеща (употребявал се като горивен материал и топливо), запалвали го и след като той изгарял, почиствали капака, отваряли пеща и поставяли тястото на тънки питки върху нажежените дребни камъни. Така хлябът бързо се изпичал.”
Еквивалент на тези съдове за печене на хляб е и продаваният днес Dutch pot.
Е, стига толкова археология за днес, ето и самата рецепта  за бърз хляб:

1 ½ ч.ч. пълнозърнесто брашно (може ръжено, брашно от дурум или камут, но най-добре да е смес)
1 ч.ч. вода
1 ч.л. сода
сол на вкус
2 с.л. олио (според Жак Пепен трябва да е зехтин, според мен тибетците най-вероятно са ползвали и ползват масло от як ;))


Всичко се разбърква без зехтина докато се получи еднородно лепкаво тесто. Олиото се сипва в тигана и когато се загрее, тестото се изсипва отгоре докато се образува питка.
Когато се разлее по тигана се добавят две с.л. вода покрая на тестото  и се покрива с капак. Пече се 8-10 мин  после се обръща и се пече още 5 мин. на средна температура.  

Saturday, November 19, 2011

Черни храни!? / Black Pasta with Seafood recipe



Черни храни няма. Това са група храни, които са оцветени в наситено лилаво-цикламено. Такива са императорският (забраненият ориз), гъбите Шитаке и Черен Трoмпет, къпините, черният сусам, Silkie “Black-skinned” сорт кокошки, маслините, патладжанът, черната соя, черният японски оцет, мастилото на сепията, което се използва като естествен оцветител на храни, например различни видове паста.
Японски учени са установили,че “черните храни” са силни антиоксиданти, ползата от които се отнася към предотвратяването на ракови заболявания и сърдечни заболявания.Тези храни са богати също на изофлавини, минерали и антоцианини. Учени от института в Джорджия са доказали на практика, че тези храни са полезни също и за бъбреците.

Купих един пакет с черни лингуини от Барселона и ето,че дойде и техния ред да бъдат сготвени.
Варят се както обикновени спагети с много вода и сол, с.л. олио или зехтин във водата. Останалото е въпрос на въображение J


Енергийното лечение чрез цветове е част от холистичната медицина и това подробно е описано в книга, чийто автор е Сюзи Чиазари. Книгата можете да изтеглите от  ТУК

Етикети:Black food, Black pasta,
Squid ink





Печени бонбонки-стъклен свят!


Снимката е от фоайето на хотел Беладжио, правена от мен, когато бях на почивка в Лас Вегас.

Асоциациите се прескачат една през друга, когато погледна цветно стъкло: захарно петле, витраж, стъклени билюрчета, Stained Glass Cookies, хотел Беладжио...
За смелите сладкарки ето и рецептата за коледните витражни сладки, които освен че стават за ядене, украсяват и коледната елха. Рецептата е взета от ТУК и това е единствената рецепта в блога ми, която не съм изпробвала лично:

За това пък, изпекох бонбонки, които натрошени са идеална декорация за торти, сладоледи, кремове. Цветен, сладък, ароматен стъклен свят!Резултатът, красиви прозрачни камъчета и стъкълца:


Коледни стъклени сладки

Продукти:

125 гр краве масло, стайна температура
1/2 ч.ч. захар
1/4 ч.ч. кафява захар
1 с.л. меласа
1/2 с.л. ванилов екстракт
1 яйце
2 ч.ч. брашно
щипка сол
3/4 ч.л. сода бикарбонат


30-40 цветни твърди бонбони-мента, теменужка, малина, праскова и др.(such as Life Savers)

Метод:
Затоплете фурната до 180°С. Поставете в тавата за печене оризова хартия или специална незалепваща подложка.

В голяма купа, ползвайки миксер, разбийте заедно захарта и кравето масло докато сместа стане пухкава, около 2 мин.

Добавете меласата и ванилията. Разбийте отново докато сместа стане еднородна.

 Добавете яйце и разбийте докато сместа стане лека и пухкава, около 1 мин.

Пресейте заедно брашното, набухвателя и солта.
Добавете сухите съставки към маслената смес.
Използвайте миксера докато сместа стане отново еднородна и абсорбира всичкото брашно.
Разделете тестото на две и разточете двете кори.
Обвийте корите с найлон и оставете в хладилника поне 2 часа.
Разделете бонбоните по цвят и ги сложете в различни пликчета, за да ги начукате на дребни парченца.
Разточете двата диска между два листа оризова хартия до 6 мм дебелина. Използвайте фигурки за сладки, за да нарежете желанитеорнаменти, но изрежете средата им така,че да остане дупка и пробийте една по-малка в горния край на орнаментите, така че да можете да промушете панделка, след като се изпекат.
Сложете сладките в тавата за печене и запълнете средата с натрошени бонбони. Печете 9-10 мин.

Рибни кюфтета- кълцани



Рибни кюфтета- кълцани или едро млени (втори вид)

480 гр филе от риба без кости (аз използвах red snapper)
1 филия хляб (може и пълнозърнест)
2 с.л. галета
1 яйце
1 червена чушка, нарязана на дребно (опция)
няколко стръка зелен лук
1 ч.л. червен пипер
риган, кориандър
черен пипер и сол на вкус
магданоз или силантро (опция)

брашно за овалване на кюфтетата и олио за пържене

Месото на рибата се смила в блендер и се изсипва в купа. Добавят се останалите продукти и се размесва добре. Подправя се. Оформят се кюфтета, овалват се в брашно и се пържат  на средна температура.
Забележка: добре е омесената кайма да престои около 20 минути.

Сос Тартар (студен сос, подходящ за пържена риба и рибни кюфтета)

100 гр . крем сирене  (разбито, аерирано)
3 с.л. кисело мляко
30-50 мл готварска сметана

Забележка:носител на останалите продукти може да бъде и майонезата, въпрос на избор.

2-3 с.л. каперси
2-3 кисели краставички
няколко стръка копър
1 скилидка чесън
1 с.л. мед
сол и черен пипер на вкус

Млечните продукти се разбиват с вилица до хомогенна смес. Добавят се останалите продукти, каперсите и киселите краставички  трябва да са нарязани на дребно. Обърква се и се подправя на вкус.


 Рибни кюфтета (първи вид)

моята рецепта на английски: ТУК

Friday, November 18, 2011

Леща по мъжки / Lentil & garlic soup


Нарекох днешното предложение така, защото лещата бе сготвена от съпруга ми, при това по възможно най-практичния и бърз начин. J И не мога да отрека, че беше една изключително вкусна леща! J Споделям за онези от моите читатели, които се надпреварват с времето и отделеното внимание им в кухнята е ограничено.

В блога ми има още три предложения с леща, ако желаете разнообразие погледнете и тях:

Леща по мъжки

400 гр  кафява леща
1 л. вода
1 морков
стрък целина
1 глава чесън
½ глава лук
2 с.л. Вегета
2 с.л. чубрица
сол на вкус
30 мл олио
1 с.л. червен пипер


Лещата се почиства и проверява за камъчета. Измива се.  Зеленчуците се режат, както  се вижда от снимката -на едро J , а скилидките чесън се оставят цели. Всичко се бухва в тенджерата под налягане, налива се водата и се вари според заръките за употреба на тенджерата под налягане. След 10 мин  капакът се отваря  и лещата се оставя да къкри още десетина минути.
Да ви е сладко! J

Thursday, November 17, 2011

Крем супа от карфиол с Чедар и тиквени крутони/ Cream of cauliflower soup with cheddar and pumpkin croutons


700 гр карфиол
30 мл кр.масло (аз използвах растително олио вчера, но обикновено ползвам кр. масло)
1 глава лук
4-5 скилидки чесън
600 мл прясно мляко
2 с.л. царевично нишесте
сол
млян,бял пипер (може и черен)
щипка млян кориандър
50 мл готварска сметана за легиране
Чедар за настъргване / гарниране на супата

Тази супа сама по себе си е без глутен, понеже се ползва царевично нишесте за сгъстяване. Тиквените крутони са правени с обикновено, бяло, пшеничено брашно и съдържат глутен.

Пасирайте лука и чесъна в блендер и задушете в мазнината до златисто или до приятен аромат. Пасирайте и карфиола, добавете и него.  Разбърквайте. След като карфиолът омекне добавете прясното мляко и изчакайте да заври. Намалете котлона и добавете нишестето, размито с малко мляко или вода. Подправете на вкус. Бъркайте постоянно докато крем супата се сгъсти. Нека къкри поне 10 мин. Дръпнете от огъня и легирайте със сметана.

За крутоните

Едно  тиквено хлебче нарязано на кубчета
50 мл олио
сол, кориандър, индийско орехче

Кубчетата хляб се запържват в мазнината до златисто. Подправят се на вкус и с тях се гарнира крем супата.

Tuesday, November 15, 2011

Ориз с праз и маслини / Oven baked rice with leeks and olives



Време е за пости! Дали поради религиозни съображения или здравословни причини, намирам времето за идеална детоксификация и пречистване на съзнанието. У дома единодушно решихме, че до Коледа ще се опитаме да се отървем от токсините, хормоните и антибиотиците в месото и всичко блажно. През следващите няколко седмици ще готвя предимно със зеленчуци, като  няма да изключвам млякото, яйцата и рибата от менюто ни. Бих искала да намяла драстично употребата живи организми, които се съдържат в киселото мляко, маята, синьото сирене; също така количествата алкохол, като концентрати и бира; глутена. Ще следвам  диетоложки препоръки за приемане на повече алкални и неутрални храни.

Моето предложение за деня:

1 ч.ч. ориз
1 морков, нарязан нa дребно или настърган
1 глава лук, нарязан на дребно
1 стрък праз лук, нарязан на дребно
1 скилидка чесън, счукана

няколко гъби (опция)
½ ч.ч. маслини Каламата
3 ½ ч.ч. зеленчуков бульон
сол, млян черен пипер, кимион, чубрица
40 мл олио

Задушете зеленчуците в мазнината до омекване. Добавете оризът, разбъркайте до побеляването му. Налейте бульон, подправете на вкус  и оставете да покъкри за 5-10 мин на слаб огън. Изсипете в тавичка за печене. Насипете маслините и изпечете във фурна докато оризът абсорбира течността. Извадете и задушете готовия ориз за десетина минути.

Monday, November 14, 2011

Тиквени хлебчета


300 гр варена тиква
50 мл топло прясно мляко
200 мл  топла вода
2 с.л. суха мая
1 яйце
1 ч.л. сол
3 с.л. захар
щипка мляно индийско орехче
4 ч.ч. и повече брашно (колкото поеме за меко тесто)
белени, тиквени семки (опция) за поръсване

Сложете маята, водата, захарта и солта в купа, за да се разтвори маята. Когато квасът е готов, добавете намачканата тиква, индийското орехче и разбъркайте. Изсипете в кладенче от брашното и омесете на меко тесто. Разделете на топки  и подредете всяка топка в тава, която е намазана с олио и поръсена с брашно. Оставете да втасва. Когато хлебчетата удвоят обема си изпечете (230°С).



Хамбургер с тиквено хлебче, карамелизиран бекон, ябълка и синьо сирене:


Домашна юфка


Веднъж на година или две правя домашна юфка. Има трайност и е бърза традидиционна българска закуска, освен че може да се ползва и за крем-пита или млечна баница. Понеже една доза с около 250 мл вода е достатъчна за 5-6 кори, количеството е задоволително за около десетина пликчета  по 80-100 гр-достатъчни за закуска за двама, като се има предвид, че се добавя вода, краве масло и сирене.

Правенето на домашна юфка е лесно, стига да умеете да месите и точите. За тестото ви трябват вода, брашно, сол, с.л. оцет, 1 с.л. олио, и  мая, колкото грахово зърно. Виждала съм рецепти за юфка с мляко и яйца, но тези продукти  не са много трайни, затова избягвам да ги ползвам.  Ако все пак се решите да направите малка доза, можете да ползвате тези два продукта. На накои места слагат грис в тестото, но  не го намирам за необходимо. Запарена, моята юфка също остава цяла, макар да няма яйца и грис. Също така, някои баби слагат дървена пепел “за стягане” на тестото и опушен привкус. Моята баба слагаше канела. Още помня опънатите чаршафи на поляната с корите юфка на тях, съхнещи на слънце (Велинград).

Общо взето рецепта нямам, според количеството вода добавям и брашното, “колкото поеме”J знам,че за някои това звучи ужасяващо  и неудволетворяващо, но е така – брашното  трябва да е пшеничено, тип 500 или богато на глутен и фино мляно, за по-добро разточване. Правят се топки и се оставят да “починат”. Не очаквайте да бухнат. Разточват се след двайсетина минути и се слагат да съхнат върху чисти чаршафи.  Не е нужно слънце, аз ги слагам пред камината у дома. След около час “нацъфтяват”, започват да се чупят и навиват. Сушат се до порозовяване в слаба фурна, след което се изсипват  на покривка, за да изстинат и дехидратират допълнително. Съхраняват се в найлонови торбички или памучни чувалчета.

Sunday, November 13, 2011

В царството на кленовите дървета


Есен е, а наоколо е обагрено в красиви пастелни цветове, жълта и червена охра, тъмно червено...и няма как да е иначе, тъй като живея в Канада-страната на кленовите дървета.


Кленов сироп и приложение

Кленовият сироп  е диетичен и здравословен продукт, който се извлича от захарния клен, от червения клен или от черния клен и е чудесен заместител на захарта. Има лек дървесно-упушен вкус и тъмно кехлибарен цвят. Канада е най-големият производител на кленов сироп–като количеството достига три четвърти от световняи добив.  Провинция Кебек (Quebec) е популярна със своите кленови гори и ферми, а кленовият лист е и символ, който краси канадското знаме. Още преди първите европейски заселници да се установят в Северна Америка, индианците са знаели как да добиват този сироп.  
Кленовият сок се събира през ранната пролет - от края на февруари до края на април. Смята се, че най-сладкият сок се получава през март, когато напъпват дърветата и денем температурата е над нулата, а нощем под нея. В ствола на дървото се пробиват отверстия с диаметър 1.5 см и дълбочина 5 см, в които се вкарват тръбички, по които сокът изтича в специални съдове. Сокът се сгъстява чрез изпаряване, в резултат на което се получава кленовият сироп. Не се добавя захар. Тъй като сокът се състои от 96% вода, изпаряването и получаването на сиропа изисква продължителен период от време.
От 40 л сок се получава средно 1 л сироп или мека кленова захар. В истинския кленов сироп не се добавят консерванти, оцветители и ароматизатори. Kленовият сироп е изключително богат на калий, калций и желязо.
Използва се, като:
-подсладител за палачинки, френски тост (пържени филийки), овесени каши, гофрети, парфета с кисело мляко;
-мариноване на сьомга за опушване, метод прилаган от индианците в Канада;
-дресинги за салати;
-приготвяне на сладкарски изделия, търпи термична обработка;
-карамелизиране на бекон, типичен за Канада деликатес, с който ще ви запозная днес.

В хранителните магазини на Канада можете лесно да попаднете на сурово-пушен бекон с кленов сироп, който е изключително популярен сред северно-американците и е част от обилната им закуска. Ароматът, който се носи от карамелизиран бекон на плоча е трудно устоим, а солено-сладко-пушеният вкус е незабравим, стига да го опитате веднъж!
Една от нашите популярни салати е с кленов бекон, спанак, авокадо и кедрови ядки, а дресингът е направен, разбира се-също с кленов сироп.


Имам бурканче с кленов дресинг и от време на време  го ползвам за направата на салати  у дома. Кленов дресинг можете да си направите и Вие, стига да следвате следната рецепта и технология:

60 мл кленов сироп
1 с.л. кафява захар (опция)
3-4 с.л. ябълков оцет
1 ч.л. горчица
1 скилидка чесън, счукан
200 мл растително олио
хинт или просто една “идея” канела и млян кориандър (семена) –опция
и щипка сол

В купа за разбиване, смесете всички продукти без олиото, него добавете на тънка струя докато разбивате с телена бъркалка-балон. Балансирайте вкусовете. Дресингът трябва да има балансиран сладко-кисел вкус.

Кленов бекон или още подсладен бекон

200 гр студено-пушен бекон
30-40 мл кленов сироп



 Нарежете ивиците студено-пушен бекон напречно, така че на всяко парченце да имате редове месце и сланинка. Запържете докато стане хрупкав Отцедете горещата мазнина с помоща на гевгир. Върнете бекона в чист тиган и  налейте кленовия сироп. Разбърквайте докато се карамелизира.
(Внимавайте да не прегори, също като карамелът от захар, кленовият карамел има свойствата да достига висока температура,  при това сравнително бързо и да я поддържа, т.е. ако вече сте дръпнали тигана от котлона, то карамелът ще продължава да се готви.)
Изсипете в намазана с олио чиния и разстелете, за да изстине. След това начупете на дребни парченца и съхранявайте в затворен съд и на студено, (но не в хладилник).

Забележка: карамелизиран бекон можете да направите като ползвате и цели ивици бекон, но той е подходящ за закуски, хамбургери и др. като например сладолед с пушен бекон J Да, сладолед с пушен бекон съществува и обикновено кленовият сироп също фигурира в изпълнението му, но за това друг пътJ