Tuesday, January 29, 2013

Шоколадови чашки с Fenney’s мус


За първи път правя чашки от шоколад, след като разгледах няколко основни идеи в Ютуб, направих ги с каквото имах под ръка. Резултатът не беше особено добър, разкривените или изпочупени чашки се ометоха от мъжа ми дори без пълнеж. Следващия път ще опитам техниките с балон и лед, струва ми се че ще имат по-голям успехJ

Пълнежът забърках от малкото останало ми количество крема сирене, бита сметана и ликьор. Ето, този пълнеж стана много вкусен! Почерпете се!:)

Sunday, January 27, 2013

Пица с бекон, яйца, радичио и Балсамико


Идеята взаимствах от списание Food and Travel, брой 154 /2013.
Разбира се, допълних  от тук и там нещичко от себе си или по-скоро от онова, което си харесах в хладилника и ето какво се получи:

Пълнозърнесто тесто за пица (2 бр с размер 30 см)*:
·      2 с.л. суха мая
·      1 с.л. сол
·      1 с.л. захар
·      1 ½ ч.ч. хладка вода
·      1 яйце
·      3 с.л. зехтин
·      щипка сух розмарин*
·      щипка сух риган*
·      приблизително 3 ½ ч.ч. брашно, пълнозърнесто или колкото поеме за меко, нелепнещо тесто
·      2-3 с.л. олио за намазване на тавичката и щипка-две царевичен грис за поръсване на тавичката, в която ще се пече пицата.

Тесто
Подробности за това как се прави тестото вижте TУК, не е необходимо да се повтарям. Различното тук е, че ползвах подправки* за самото тесто, както при правенето на фокача. Можете да ползвате всяко любимо тесто за пица в зависимост как го харесвате, хрупкаво, меко, тънко, дебело....Обикновено от тази доза излизат две thin crust pizzas, това ще рече съвсем тънък пласт тесто, у дома така ги предпочитаме.

Сос
Сосът направих от 3 жълти домата, такива имах, песто, захар, чесън, зехтин, риган и розмарин. Всичко това къкрещо на слаб огън докато се сгъсти. Количеството беше идеално, така и така не бива да се прекалява с количеството сос, особено при тънките кори за пица.

·      3 жълти домата, нарязани на дребно
·      2 скилидки чесън
·      2 с.л. зехтин
·      1.ч.л. песто
·      щипка сух розмарин
·      щипка риган
·      1 с.л. захар
·      сол

Топинг
7-8 ивици студено пушен бекон се запържват в тигана, за да им се редуцира мазнината поне на половина, шалота се реже и се запържва в мазнината, отцеждат се от мазнината и се нареждат се върху пицата.
От себе си добавих натрошено овче сирене и Азиаго на флейки, сух розмарин и яйца, които чукнах към края на печенето. Радичиото се нарязва на ситни ивици и поръсва, след като пицата се извади от фурната. Пицата се наръсва също така с Балсамико и зехтин. Това е, семпло, но зашеметяващо вкусно!

·      8 ивици студено пушен бекон
·      1 малка глава шалот
·      60 гр овче сирене
·      60 гр Азиаго на флейки
·      щипка сух розмарин
·      2 яйца
·      2-3 с.л. Балсамико и зехтин за поръсване
·      50 гр радичио

ето и снимка от списанието:





Супа със свинско, картофи и фиде


Изнамерих тази снимка, може би от миналогодишната зима. Не знам защо не съм я публикувала навремето, тъкмо нещо такова ми се хапва тази сутринJ Супа “Трезве”- ароматна, с гъст бульон, и горещи картофки за ситост. “Изръшках” камерата, за да направя гореща супа за днес, но докато чакам продуктите да се размразят по естествен начин, в хладилника, ще напиша една бърза рецепта за тази снимкаJ
Писнало ми е от крем супи, на работа предимно такива готвя, миналата седмица хит бяха Creamy Buffalo Chicken гарнирана с Ранч, Хот Франк’с сос и синьо сирене както и супата с Чедар и ябълки и двет ги взех като идея от Кевин- Closetcooking, но изпълнението си беше чисто и успешно импровизиране.

За супата от снимката ползвах свински джолани, нарязани в магазина, че да се събират лесно в тенджерата под налягане. Забележка: добре е да се измият от дрените костици преди да се сложат в тенджерата. Предимството на този уред е, че спестява време и изцежда всичко от костите и сухожилията, бульонът става ароматен и наситен.


·      2 бр свински джолан, с нарязана кост
·      1 глава лук
·      2 картофа
·      1 червена пиперка
·      3-4 скилидки чесън
·      1 стрък целина
·      2 бр дафинов лист
·      5-6 зърна бахар
·      шепа фиде
·      млян черен пипер и сол

Заварявам за 1ч.,след което прецеждам бульона, обезкостявам месото и ги връщам заедно отново на котлона, като добавям вече нарязаните картофи, моркови, червена чушка. Подправям допълнително, ако се наложи. Можете да оставите дафиновия лист и бахара, но е желателно да се отстранят. Оставям ги да къкрят докато зеленчуците омекнат, към края на варенето слагам и фидето. Воала! Супичка за чудо и приказ, супичка, за която да си мечтаеш в мразовита утрин !J

Saturday, January 26, 2013

Спагети със сметанов сос, праз и гъби


Нищо необичайно, лесно , но вкусно, заслужаващо споделяне-това са тези спагети със сметанов сос, праз и гъби.

Продукти за 2 порции:

·      250 гр спагети
·      400 гр гъби
·      1 стрък праз лук, бялата част
·      ½ глава кромид лук
·      2-3 скилидки чесън
·      50 гр кр масло
·      1 ч.ч. течна сметана
·      чубрица
·      сол и черен пипер
·      букетчето в чинията е от млади стръкове сладък грах
·      2-3 щипки брашно (опция)
·      Азиаго или Пармезан за гарниране (опция)

Спагетите се сваряват в подсолена вода, следвайки указанията на кутията им. Прецеждат се, но не се плакнат. Това е една от тайните на пастата със сос, ако не се плакне, сосът залепва по-добре по нея.
В дълбок тиган се запържват до златисто нарязаните на дребно лук, праз, чесън, добавят се и почистените гъби, които могат да бъдат нарязани на филийки или четвъртинки, въпрос на предпочитание. Когато гъбите започнат да се препържват леко се налива сметаната, изчаква се сосът да кипне и температурата се редуцира. Оставя се да къкри за около 5 минути, като се разбърква от време на време. Подправя се на вкус. Спагетите се поръсват с малко брашно и се объркват, изсипват се в соса и се разбъркват добре, докато сосът полепне по тях и се сгъсти.
Сервират се горещи, сиренето и декорацията са опция.

Баница с пушена сьомга и Скариди с броколи и Азиаго



Отново светлините на прожекторите са насочени към баницата с пушена сьомга, но този път в индивидуално изпълнение. Това е една от любимите ни баници, която честичко спохожда нашата трапеза. Снощи я направих за вечеря, но също така приготвих и скариди с броколи за мезе, така да се кажеJ

Индивидуална баница с пушена сьомга:

·      6 листа за баница
·      3 яйца
·      40 гр кр масло
·      100 гр студено пушена сьомга
·      2 стръка зелен лук
·      1 скилидка чесън
·      3-4 стръка пресен копър
·      80 гр овче, саламурено, бяло сирене
·      30 мл газирана вода
·      млян черен пипер

Яйцата и натрошеното сирене се разбиват с вилица.
Маслото се разтопява и с част от него се полива тавичката в която ще се пече. Правят се две рула с по три листа за баница, като във всяко руло се слага по равно количество, разтопено масло, плънка от яйце и сирене (NB! Запазете около 50 мл от тази смес за заливане на баницата!), пушена сьомга, ситно нарязани копър, зелен лук, чесън, черен пипер. Плънката се разпределя по цялата повърхност на листа (последния трети), след което се навива от към дългата страна. Двете рула се навиват в тавичката и се заливат със смесените яйца, сирене и газирана вода. Баницата се пече около 35 минути при 200°С или до порозовяване. На пипане центърът на баницата трябва да е твърд, което е индикатор, че яйцата са се изпекли достатъчно добре.

Скариди с броколи и Азиаго

·      приблизително 20 бр скариди (кралски, тигрови скариди, бели скариди), почистени, необелени (опция)
·      дузина розички броколи
·      40 гр краве масло
·      1 скилидка чесън
·      2-3 щипки млян черен пипер и сол на вкус
·      Азиаго за настъргване

Всички продукти се задушават под похлупак, като се раздрусват от време на време или объркват. Скаридите би трябвало да пуснат достатъчно вода за задушаването, а когато броколите омекнат леко и скаридите променят цвета си в червено, ястието е готово. Подправя се и се сервира горещо, поръсено с настъргано сирене Азиаго. Сиренето може да се замени с всяко друго по ваш избор.

Friday, January 25, 2013

Зимен Коктейл с Fenney’s и Kahlua

По идея на малкото ми братчеJ



Няма да давам подробности за това как се завъртя идеята, но ето я в изпълнение:

от долу нагоре:

·      50 мл кафе ликьор Kahlua
·      60 мл ирландски, крем ликьор Fenney’s (еквивалент на Бейлис)
·      пяна от 20 мл Пепси и 1 ч.л. нескафе “Лешник”-разпределена под и над сметаната
·      3 с.л. бита сметана
·      щипка цветни сферички за гарниране (могат да се заменят с како или щипка канела)
·      2 бучки лед, които се слагат в началото, когато се налива кафе ликьора
·      коктейлът се сервира със сламка




Thursday, January 24, 2013

Хинап (Zizyphus vulgaris)-плодът на младостта


Сушеният хинап е популярна закуска в Азия, както и питателна терапевтични храна със заслуги, хвалени от любителите на билкови лекарства. Три jujubes на ден са достатъчни да държат доктора далеч, да се чувствате млади и жизнени, гласи поговорката.
В една легенда се разказва как един ден, загубил се в планината цар се натъкнал на Бога на Дълголетието в гората и го попитал за тайната на живота. Богът на дълголетието казaл, че не носи лек със себе си, тъй като се опитвал да намери своят изгубен кон, но дал на царя три jujubes, които планирал да даде на Бога на Небето. Царят изял трите jujubes и се почувствал незабавно освежен.
Естественият ареал на обикновения хинап е Източна Азия, но поради продължителното му отглеждане в Средиземноморието и Черноморието, на много места се е натурализирал. На някои места в България са създадени изкуствени плантации от обикновен хинап главно заради вкусните плодове. Достига 4-10 метра височина. Живее около 100 години. Открити са екземпляри на възраст до 300 години. Хинапът е известен още като джинджифика, китайска фурма, жожобе, червена фурма, барабонка, погрешно е наричан “джинджифил” от някои. Наименованието джинджифил отговаря на растението Ginger (Zingiber officinale).
Издържа през зимата на студ до – 30° C и на голяма горещина през лятото. Обича рохкавите, каменисти почви с добър дренаж, както и почви съдържащи вар. Плодовете са богати на много ценни за човешкия организъм хранителни вещества: захари, белтъчини, киселини, мазнини. Особено кобалт, йод, желязо. Извънредно високо е съдържанието на витамин C. Освен за храна плодовете се използат като лечебно средство при заболявания на дихателната и храносмилателната система. Плодовете му имат свойството да понижават артериалното налягане, да регулират холестерола, извлеци от костилките действуват седативно. Уникален ефект имат листата му - потискат сладкия вкус - едно сдъвкано листо и захарта има вкус на пясък за няколко часа! Изследвано е много средноазиатски учени, но механизмът на хипотензивното му действие не е ясен досега.
Плодчетата на хинапа са “топли”,  притежават ЯН енергия, която подпомага кръвообръщението работата на далака и стомаха, подобрява храносмилането, засилва енергията на тялото, богати са на калории. Значителното количество на витамин А, калий и фосфор причисляват този плод към така наречените храни против стареене. Все пак различните видове хинап и регионът в който са отглеждани, както и приготвянето на лекарствата водят до различен ефект в процеса на лечение.
Подробности можете да прочетете ТУК англ. 
Лесно можете да хидратирате сушени хинапени плодчета, стига да ги залеете с гореща вода и оставите за десетина минути похлупени. Дори сутрин, когато си приготвяте лайковия или липвия чай, просто пуснете от три до пет плодчета вътре, за да ги изядете с удоволствие, подпомагайки ЯН енергията на тялото си за през деня.

Wednesday, January 23, 2013

Обърнат Ябълков Сладкиш * Upside Down Apple Cake


Това е един от любимите ни домашни сладкиши и като поразглеждах вчера блога си установих,че не съм публикувала рецептата му все още. Не е късно, рекох си и запретнах ръкавиJ

Този сладкиш може да се изпълни с плодове от компот, като праскови, кайсии или круши, нарязани на половинки или с друг плод освен ябълки; например сини сливи или череши, за които дори не е необходимо предварително печене, но ябълковият остава най-тачен у дома.

Предимството на този сладкиш пред останалите плодови сладкиши, правени предимно с маслено тесто е, че е много по-лек, ефирен и не толкова тежък, калоричен.


  • 7-8 ябълки “Златна Превъзходна” и/или “Амброзия”
  • 1 ч.ч. кристална захар (за карамел)
  • ½ ч.ч. захар (за поръсване на ябълките)
  • 3 с.л. пудра захар
  • 3 яйца
  • 2 с.л. брашно
  • щипка сода бикарбонат
  • 80 гр краве масло (опция)
  • 200 мл течна сметана, подсладена
  • 5-6 клончета карамфил
  • 2-3 щипки канела или есенен микс от подправки, който можете да си направите сами (смилат се и се смесват сушен джинджър (джинджифил), канела, индийско орехче, кардамом, карамфил)
  • ½ ч.ч. млени орехи (опция)*


Кристалната захар се прави на карамел, с който се залива дъното на тавата, в която ще се пекат ябълките.

Ябълките се обелват, почистват от семките и нареждат в тавата. Наръсват се със захар, парченца масло, подправки (карамфил или канела), слага им се около 1 кафена чашка вода и се пекат докато се карамелизират, приблизително 40 мин  при 200°С. След като се изпекат, клончетата карамфил се отстраняват.

През това време се прави смес за блата. Жълтъците и белтъците се смесват с пудрата захр и разбиват по отделно с миксер. Жълтъците “до побеляване”, а белтъците “на  твърд сняг”, който не се стича от купата . Смесват се и се объркват внимателно до еднородна смес с дървена лъжица или шпатула. Брашното се пресява със содата и се добавя лъжица по лъжица към пухкавата смес, разбърква се бавно, за да остане пухкава.

С тази смес се заливат горещите, печени ябълки и сладкишът се връща във фурната, за да се доизпече, 180°С  до порозовяване, приблизително 15 мин. Карамелениет сироп в тавата не бива да ви притеснява, тъй като той ще сиропира сладкиша, когато се обърне.



Готвоият сладкиш се вади от фурната, изчаква се да изстине и се обръща в поднос за сервиране. Преди самото сервиране се гарнира с бита сметана. Към сметаната могат да се добавят есенции ром и ванилия, да се поръси с канела.

* орехите могат да заместят брашното изцяло или да допринесат за обогатяването на вкуса на този сладкиш. Към блата също може да се добави канела, ако желаете.

Sunday, January 20, 2013

Печени пъдпъдъци, с пушен бекон и кафе глазура * Roasted Quails, Bacon and Coffee Glaze


Отдавна се канех да направя тези пъдпъдъци, защото обичам да готвя дивечово месо и дребни пернати, като гълъбчета например. Баща ми отглеждаше гълъби на тавана на къщата, в която отраснах. Мина се време, гълъбите подивяха, случваше се така,че веднъж или дваж през годината майка да сготви фрикасе от гълъби или да направи пастет или пък, комшията авджия да остави някой фазан, пълен със сачми J за обща вечеря (мисля,че у тях нямаха тенджера под налягане или май жена му не умееше да готви много добре, нещо таковаJ). Помня, че единсвеният път, когато бяхме у тях на гости, на “нещо уловено”, уловът всъщност бяха две кофи пълни с речни раци, които чисто и просто бяха сварени в подсолена водаJ, отплеснах се нещо... J
 Тези дни, единствено мога да се сдобия с питомни пъдпъдъци от магазина и да предприема нещо ново и неизпробвано в кухнята си, а именно глазура от кафе в комбинация с печен бекон.
 Идеята да комбинирам глазирания бекон с птиците дойде от самосебе си и ми се стори изключително подходяща. Не сбърках, получиха се божествено сочни и ароматни, достойни за ресторант с рейтинг 3 звезди на МишелинJ.

Всъщност отнасям тази рецепта към така нареченaта comfort food (януарска колекция), и я препоръчвам в комбинация с тъмна бира stout or double porter. Представете си снежна зима, огън в камината и топла каменна плоча отрупана с дребните, вкусни лакомства. Тъмната бира може да е с аромат на хмел или какао, но във всеки случай да е студена.

2 порции

·      6 пъдпъдъка
·      250 гр сурово пушен бекон или 6 ивици, достатъчно широки и дълги, за да може всяка ивица бекон да повие по един пъдпъдък
·      1 глава лук
·      150 мл кафе ликьор
·      ½ лимон, сок
·      1 дафинов лист
·      1 к.л. прясно настъргано индийско орехче
·      3-4 зърна бахар
·      1 с.л. царевично нишесте
·      сол и черен пипер
·      6 бр клечки
·      около 30 мл вода

Пъдпъдъците (питомни) се измиват и осоляват, овкусяват с индийското орехче и черния пипер и мариноват в лимоновия сок и нарязания на шайби лук най-малко за час.
Всеки пъдпъдък се повива добре с ивица бекон, като сарма и с помоща на клечка за зъби беконът се застопорява, за да не се развие при печенето.
Така повити, птиците се нареждат в йена с похлупак и заливат с 1/3 от ликьора. Около тях и под тях се нареждат кръгчетата лук, дафиновия лист и бахара. Долива се вода, но съвсем малко, колкото да покрие един пръст дъното. Птиците пускат вода, особено ако се били замразявани.




Пекат се във фурна 1 час и 10 минути при 200°С, след което им се маха капака и сосът се отнема. Пъдпъдъците се връщат във фурната без да са покрити, за да се препекат, като могат да се обърнат поне веднъж, за да се препекат от всички страни.
Аз имах около 1 ч.ч. бульон, който използвах по-нататък, но ако птиците не пуснат достатъчно сок, то винаги може да се ползва готов зеленчуков или патешки бульон.
Докато беконът се препича във фурната...
...е времето, през което се прави сос за глазура.


Бульонът от печенето и останалия кафе ликьор се смесват и редуцират на котлона докато течността намали обема си поне с 1/3-та. Прави се кашичка от нишестето с 3 с.л. вода и се налива към редуцирания бульон, за да го сгъсти и трансформира в  гъст сос с аромат на кафе. Вкусът му трябва да е сладко-кисело-солен, а подправките добре балансирани и без привес над кафето.
Когато беконът започне да образува хрупкава коричка около месото, извадете йената и налейте глазурата. Объркайте пъдпъдъците и ги върнете във фурната за около 10 минути. Като цяло печенето трае около 1.40ч. макс, достатъчно за крехкото месо на пъдпъдъците да се изпече добре. Сервирайте пъдпъдъците горещи и ако може споделете с добра компания!:)



P.S.
Печени пъдпъдъци “а Ла Ришельо” означава, че са повити в бекон. Наименованието идва от червенata мантия и бяла яка на френския кардинал де Ришельо, на която наподобяват обвитите в “мантия” птички.