Отново настана тиквено време. Американският пазар е отрупан с разнообразни тикви и кратунки, коя от коя по чудна, по- шарена! Всяка от тях носи собствено име и има своето предназначение: pumpkin-обикновена оранжева тиква, чието име е производно от френски и означава “печена на слънце” се ползва за пюрета, пълнежи за пай, както и за декориране по време на Хелоуин. Това е късна, есенна тиква, която се яде по време на пълната си зрялост, за разлика от скуош. Думата squash произлиза от “askutasquash,” Native American дума, означаваща “да се яде зелено”; acorn-има тъмнозелена дебела кора под която се крие фино-сладък вкус и е подходяща за печене и десерти; spaghetti squash-е популярна със своята текстура, която наподобява спагети и се явява идеален заместител на макаронените изделия; carnival-наречена е така заради карнавалната си окраска, като вкусът ѝ наподобява този на сладък картоф, печена с мащерка, краве масло и морска сол идеално се вписва в понятието гарнитура за месно ястияе; butternut e богата на витамин С, сладка е и има привкус на ядки, подходяща е за десерти и печене; delicata-прилича на carnival, но кората и е тънка и също може да се яде, месото ѝ е нежно и бързо се приготвя на пара...
Снощи изпекох една такава спагети скуош (тиква) и я гарнирах с пилешко бяло месо на грил, задушени гъби и Азиаго, комбинацията беше много сполучлива и я препоръчвам на всеки, който може да се сдобие с тази тиква и предпочита да избягва тестени изделия. Самото месо на тиквата сладни съвсем леко.
· 1 тиква от 2кг е достатъчна за 4 порции
Предподготовка: тиквата се продупчва с нож на няколко места, и се пече във фурна 240°С около 40 минути, след което се разрязва по дължина, за да се отстраняват семките ѝ. Влакнестата ѝ структура се обира с помоща на две 2 вилици.
Гарнитура за спагетите:
· 4 бр пилешки гърди, мариновани и изпечени на грил
марината: 2 с.л. песто Дженовезе, 1 с.л. Мадраско къри, сол и черен пипер, 2 с.л. зехтин
· 1 малка глава червен лук
· 2-3 скилидки чесън
· 30 мл зехтин
· 10 гр краве масло
· 200 гр гъби
· 1 ч.л. суха мащерка
· 5-6 листа сладък босилек
· сол и черен пипер
· Азиаго за настъргване
· доматчета (Кампари или Чери) за цвят и свежест (опция)
Лука и чесъна се нарязват на ситно и запърват до златисто в кравето масло и зехтина, след което се добавят гъбите, за да се задушат и те. Пилешките, вече изпечени гърди, се нарязват на хапки и добавят към гъбите и лука, сместа се подправя и с нея се гарнират спагетите. Азиагото може да се замени и с Пармезан.
Светле, радвам се че обясни различните видове тиква!
ReplyDeleteСкуош срещам много често в рецепти, но не съм виждала у нас.
И тази спагетена тиква е много интересна!
А пилето съм сигурна, че е станало много вкусно!
Поздрави и хубаво настроение!
Благодаря, ДАНИ! Хубав, весел уикенд ти пожелавам!
ReplyDeleteСветле,
ReplyDeleteне съм виждала такъв тип тиква тук, може би има, но не знам каква е разликата между този сорт и всички останали на външен вид.
Звучи доста интересно като комбинация, любопитна съм да пробвам.
Хубава и успешна нова седмица
Даниела, този блог се посещава и от доста българи, които живеят в чужбина. Рецептата и информацията е за всеки, който търси да опита нещо различно и вкусно:)
ReplyDeleteПоръчах семена по интернет (в БГ) и вече бера. Много благодаря за рецептата, утре ще пробвам!
ReplyDeleteПоръчах семена по интернет (в БГ) и вече бера. Много благодаря за рецептата, утре ще пробвам!
ReplyDeleteСтрахотно!Сподели резултатите!?:)
ReplyDeleteБистра, любопитна съм към кой сайт си се насочила за търсене на подобни семена!? ДАли имат броколи Романеско >>>http://margatyna.blogspot.ca/2010/10/romanesco-broccoli.html
ReplyDelete