Wednesday, October 23, 2013

Сватбен банкет през Октомври


 

Октомври месец или месецът на мъглите е подходящ за сватби според китайската култура. Според легендата, млада двойка се срамувала от връзката си и се допитала до боговете за одобрение, като помолили за мъгла като знак на положителен ответ, не след дълго над тях се спуснала бяла мъгла.

Церемонията е дълга и сложна и в днешно време повечето двойки прибяхват до съвременни решения за сключване на брак, но банкетът сам по себе си е също важен и значим, като част от традицията. Точно в един от тези октомврийски дни имах удоволствието и честта да присъствам на едно такова събитие тези и с ентусиазъм споделям преживяното тук и сега!

Китайският сватбен банкет, наричан с характерите за „радост” и „вино”, започва с благодарности към хората, отгледали младоженците и онези спомогнали за тяхното благоденствие и съвместен живот. Булката, облечена в червено, и младоженецът обикалят първо своите гости за да ги почерпят с чай или да вдигнат наздравица с вино, след което гостите изказват своите благопожелания на младото семейство.

Ястията са типични за даден регион, както и символизиращи плодовитостта и предаността. Обикновено се сервират от 5 до 10 плата, като са включени миди Абалоне, питомни гълъбчета (squabs), супа от бобови зърна и семена на лотус, супа от перки на акула, морски краставици, омари и раци, супа от гнезда на лястовички и др.

От извстно време в Британска Колумбия се водят дебати относно забраната на супата от перки на акула и в някои общини е забранена, но за съжаление тази супа ни беше сервирана. До колко в нея е имало изобщо перки от акула не мога да кажа, но беше единственото ястие от което опитах две-три лъжички и не ми хареса, затова оставих настрани.

Ето и лист на цялото меню:

1.    Roasted suckling pig with cold cut platter-свинското беше изпечено идеално а коричката му (кожата) беше хрупкава и като че ли имаше вид и текстура на пържена, в платото имаше още медузи, нарязани на жулиени, рачешки рулца, повити в нори (вид водорасло) и панирани, телешки колбас, зеленчуци и тофу, както и
Deep fried crab claws
-дълбоко пържени рачешки щипки-с удоволствие бих изяла десетина-много ми допаднаха!
 
 
 
 

2.    Sautéed fresh scallops with shredded conpoy on vegetables-Миди Сен-Жак, скариди и броколи


3.    Shark's fin soup with Fish Maw and Crab Meat-Супа от перки на акула, риба Мау и раци


4.    Sautéed lobsters prepared with supreme stock-Омар-соте с чесън и специален сос

5.    World famous roasted squabs-Печени гълъбчета

6.    Whole Abalone (4 wt.) in oyster sauce- миди Абалоне и гъби в Ойстър сос

    7.    Steamed fresh fish-риба на пара


     8.    Pan Fried Happiness E-Fu Noodle-нудъли

9.    Love-bird fried rice-пържен ориз със зеленчуци и сос



10.  Red bean soup with lotus seeds and dried lily-сладка и гъста супа с хрупкави лотусови семенца

11.   Chinese dainty two- тази вкусотия (в превод) за двама се оказа тапиока пудинг със сос от червени бобчета-изненадващо балансиран вкус и нежен аромат!

Tuesday, October 15, 2013

Tuesday, October 1, 2013

Еклерите като афродизиак


 

Измъкнах няколко снимки от архивите и реших да споделя рецептата си за тези еклери, защото по незнайни причини ги свързвам с есента !?:) Освен това считам, че еклерите са един еротичен десерт, при това достоен за съвместно изобретяване от двойка- мъж и жена. Прочетете по-долу, за да разберете защо!

Тесто:

·       ½ ч. чаша обезмаслено мляко

·       ½ ч. чаша вода

·       90 гр. краве масло

·       4 бр. яйца

·       1 ч.ч. брашно

·       1 к. л. сол

Крем:

Любимимият ми крем „Ванилия” без варене на Jell-O върши чудесна работа, особено, когато го съчетая със същата марка „Лимон” (50/50). Кремът от снимката е домашно правен, обикновен домашен крем ванилия, който се приготвя с варене.

·       2 ½ ч.ч. прясно мляко

·       3 яйца

·       4 с.л. захар

·       4 с.л. пшеничено нишесте

·       20 гр краве масло

·       2 пакетчета ванилия

Шоколадов ганаш:

·       200 гр полускадък шоколад

·       4 -5с.л. готварска сметана

·       2-3 капки ром, есенция

 

Технология:

Водата и млякото се загряват до кипване заедно с мазнината и солта. Температурата на котлона се намалява. Прибавя се чрез ръсене брашното, като се разбърква в продължение на няколко минути, докато се превърне в тестена, еднородна топка. След това се сваля от огъня и тестото се бърка в една посока, докато се поохлади, така че да не пари на ръката. Прибавят се при непрекъснато разбиване яйцата- едно по едно.

От опит, искам да ви кажа, че когато брашното се разбива с млякото и мазнината ползвам дървена лъжица, но когато започна да добавям яйцата, металната бъркалка тип балон се справя по-добре с работата. Работата е трудоемка и изморителна J Ако имате мъжка ръка наблизо, изобщо  не се колебайте и потърсите помощ-още преди насипването на брашното в млякото!:) Усилното бъркане със сигурност ще поизпоти мъжа до вас!:)



След добавянето и разбиването и на последното яйце, приготвеното гладко тесто се наслагва върху хартия за печене с помоща на две супени лъжици.
 

 
 
Пече се в предварително загрята умерена фурна (180°С) около 20-25 минути. През първите 10 минути фурната не се отваря, за да не се прекъсне процесът на бухването.
 

Кремът се приготвя по следня начин:

Млякото и жълтъците се разбиват заедно със захарта. Сместа се загрява до кипване, като се разбърква непрекъснато, след което се добавя нишестето, размито в малко студена вода. Кремът се вари при непрекъснато бъркане 5-6 минути. Оттегля се от огъня, ароматизира се с ванилията и му се слага бучка краве масло. Разбърква се от времена време, за да не хване кора, но и маслото в случая помага това да се предотврати, както и да стегне крема след като изстине.

Шоколадът се разтопява на парна баня, като се разбърква със сметаната и есенцията, но това се прави накрая, имам предвид, чак когато сте извадили готовитe еклери от фурната, охладили сте ги и сте ги напълнили с крем.

Това може да стане с помоща на пош или друг инструмент и в това занимание отново можете да включите мъжката си половинка!:)

След като еклерите се напълнят с крем и потопят в глазурата, се оставят върху решетка или се редят в чиниякато пирамида, поливат се тново с шоколад и се оставят да престоят под похлупак и на хладно място (максимална t° до 6°С) поне за 6 часа.